שמש אדומה

בגיל 14 יוצאת מעיין שמש מהפועל תל אביב אל עונה מאתגרת ומסקרנת בה היא תנסה להיות שייטת האופטימיסט הטובה בעולם. אולי מדובר בחולייה החדשה בשרשרת הכוללת את שני קדמי, ניקה קורנצקי, גיל כהן ונויה ברעם, השייטות הבינלאומיות שצמחו במועדון והפכו להיות הגאיות המפרש הטובות בישראל ב-25 השנים האחרונות. סיפור על כישרון ענק שמתלבש על ילדה עם טונות של אמביציה. שווה לעקוב

מעיין שמש היתה אמורה להתחיל כבר העונה להפליג במפרשית ה-420 אבל היא לא רוצה כי יש לה חוב לסגור. לאחר שניצחה בעונה החולפת בתחרות הבינלאומית הגדולה בפאלאמוס, ספרד, בה השתתפו מעל 500 סירות אופטימיסט, כשרק שובר שוויון מפריד בינה ובין הזהב גם בבנים בתחרות הכללית, ולאחר שסיימה חמישית באליפות העולם 2018, היא נכשלה באליפות העולם 2019 ולקחה קשה את הנפילה. עברו שבועיים עד שהתאוששה וחזרה להפליג, אבל היא החליטה לסגור חשבון ולהסתער על אליפות העולם 2020 כדי לסיים את פרק האופטימיסט על ראש הפודיום העולמי.
 
מעיין שמש: "אני רוצה להיות אלופת העולם. יש לי את הרעב הזה כבר הרבה זמן ואם לא אחשוב ככה זה לא יקרה. יש לי עכשיו בהפועל תל אביב את כל התנאים והתמיכה שאני צריכה ולמדתי הרבה דברים בשנה האחרונה. למדתי שחשוב להבין מה אני רוצה ומה עוזר לי להשיג את זה, על מה אני יכולה לוותר ומה צריך לשנות. לשוט אני אוהבת כבר מגיל 6 ואם לא היה לי כיף לא הייתי עושה את זה".

כמובן שהיא כבר שלוש שנים ברציפות אלופת ישראל, אבל לא מובן מאליו שהיא הישראלית הראשונה שהתקבלה ל'ווינר טים', קבוצת 20 הטובות בעולם של מותג השייט הבינלאומי ווינר, מה שמקנה לה סירה בכל תחרות בינלאומית ואת המאמן הצמוד מפינלנד, רנה אבנר, שמדריך אותה בתחרויות בחו"ל.

אביה, זהר שמש: "למרות שאומרים למעיין שהיא כבר גדולה ויכולה לעבור ל-420, היא לא רוצה להרגיש כל החיים שהיא פיספסה משהו באופטימיסט. בהפועל תל אביב סידרו לה מעטפת מושלמת, תומכת, והיא תרכוש ניסיון גם לקראת העתיד בדגמים הבאים".
 
אז מה בדיוק צפוי? תחילה, כבר בסוף השבוע הקרוב תייצג מעיין את המועדון לראשונה כשהיא תהיה חלק מהאדומים הצעירים באליפות ישראל לקבוצות בשדות ים. לאחר מכן היא תמריא אל תחרות גביע הסתיו באגם טורבולה שבאיטליה, האתר שיארח בקיץ הבא את אליפות העולם באופטימיסט. מדובר בתחרות הכנה מתוך מספר תחרויות לקראת אליפויות אירופה והעולם. 
בינתיים היא מתאמנת עם שגיא בכל סוף שבוע בתל אביב, ומכיוון שהמשפחה גרה בצפון, היא מתאמנת שלוש פעמים בשבוע בחיפה ועוד פעם אחת אימון טכניקה לבד בבריכת דגים במעגן מיכאל, שם סידר לה יבואן הסירות צביקה הנדלר, המסייע רבות לשייט הישראלי, סירה לאימונים. לצד זה יש אימונים בחדר כושר כך שהכל ממוקד בשייט, ויתר הזמן מוקדש ללימודים בכיתה ט שבחוף כרמל.
 
יור מועדון השייט, הקיאקים והחתירה של הפועל תל אביב, יהודה מעיין, שייט אולימפי בעברו והאיש שקידם את השייטות-הגאיות הבינלאומיות בדגם ה-470, שני קדמי, ניקה קורנצקי, גיל כהן ונויה ברעם, כולן מהמועדון, התלהב כשראה את מעיין מפליגה. יהודה, שלמעשה הקים את שייט הנשים בישראל, אומר על הטאלנט החדש: "אין הרבה צעירים עם תשוקה כמו שלה לשייט, עם כזה רצח בעיניים ורעב להצלחה. ברור שיש לה כישרון אבל כישרון לבד אף פעם לא מספיק בספורט. מעיין מוכנה לעשות מה שבנות גילה לא מוכנות לעשות למען הצלחה בשייט. ראיתי מה שהיא עשתה בתחרויות בחו"ל, ראיתי את המוטיבציה שלה ואני מוכן להירתם למשימה שלה לכבוש את העולם. זה פרויקט שמעניין אותי. אני שמח שהיא בחרה להיות בהפועל תל אביב ואנחנו ניתן לה כל מה שצריך".