כמו שאז ביוון

מועדון השייט הפועל תל אביב מציין 20 שנה לזכייה המפתיעה של בייבי קליגר וורד בוסקילה באליפות העולם לנשים בדגם 420 ביוון, הישג חסר תקדים של נערות חסרות ניסיון, שהפך לאבן דרך בהצלחת השייט הישראלי. אתר המועדון הפגיש השבוע את בייבי, המאמנת במועדון, יחד עם ורד, סמנכלית הוועד האולימפי. גם יור המועדון יהודה מעיין והמאמן אילן תשתש משחזרים את ימי הזהב ודואגים להמשכיות בואכה טוקיו 2020

לינור (בייבי) קליגר מכשירה בימים אלה את דור השייטות הבא כמאמנת בהפועל תל אביב, ורד בוסקילה היא סמנכלית הוועד האולימפי בישראל, והשנה מלאו 20 לפריצתן אל התודעה ואל בימת הספורט המרכזית. השבוע הן נפגשו היכן שהכל התחיל, במועדון השייט של הפועל תל אביב, משם הן זינקו ב-1998 אל ראש הפודיום של אליפות העולם למפרשיות נשים מדגם 420, בתחרות שהתקיימה ביוון.

בייבי היתה אז בת 16, ורד בת 15, וההפתעה היתה מוחלטת. זוג נערות עם הישג חסר תקדים בשייט הישראלי, שהיה לאבן דרך בענף שהניב מאז שלל מדליות לישראל בכל הגילאים, הופעות אולימפיות מרשימות ועומק של ספורט נשים וספורט בכלל.

ב-1969 זכתה לידיה לזרוב באליפות העולם 420 כחלק מצוות מעורב ביחד עם צפניה כרמל, אבל מעולם לא זכה צוות ישראלי על טהרת הנשים בתואר העולמי, וההישג של קליגר ובוסקילה לא שוחזר עד היום. הפועל תל אביב היה המועדון החלוץ של הכח הנשי בשייט. ב-1996 הופיעו שייטות המועדון, שני קדמי וענת פבריקנט, באולימפיאדת אטלנטה (מקום 12), ובסידני 2000 הן סיימו במקום ה-4, אותו מקום בו תסיים בוסקילה בבייג'ין 2008 יחד עם שייטת אחרת מהמועדון, ניקה קורנצקי.

באותה שנה, בדיוק עשור לאחר הזכייה בזהב, הובילה קליגר את שייטות הפועל תל אביב, גיל כהן ואדוה קרמר, אל זכייה במדליית הכסף של אותה תחרות בה היא עצמה זכתה בזהב, אליפות העולם 420. קליגר אף הגיעה לריו 2016 כמאמנת של גיל כהן (יחד עם נינה אמיר), כל זאת כבר אחרי הפרישה של בוסקילה, שהופיעה שלוש פעמים במשחקים האולימפיים, כולל פעם אחת עם גיל כהן בלונדון 2012.

"פתאום נראה שהכל אפשרי", משחזרת בייבי, "הרגשתי סיפוק עצמי מטורף אחרי שעבדנו כמו מטורפות אותה שנה. אף אחד סביבנו לא חשב שנזכה בתחרות. ההישג נתן מוטיבציה ואנרגיה לשנים הבאות".
ורד: "נקודת מפנה מאוד משמעותית בחיי ובקריירה הספורטיבית שלי. היה הד תקשורתי שהוציא אותי מאנונימיות והשפיע גם על הסביבה שלי, שהבינה את המקום החשוב של העיסוק הזה בחיי. הבנתי שזה מה שאני הולכת לעשות כל החיים. מעבר לזה, היתה חוויה ענקית לעמוד על הפודיום הכי סקסי שיש, של אליפות העולם, ולשמוע את 'התקוה' בגיל 15".

הכל החל ב-1993 כשיור הפועל תל אביב ולימים יור איגוד השייט, יהודה מעיין, החליט לקדם את שייט הנשים ובייחוד את המפרשית האולימפית 470. דגם ה-420 הוא דגם העתודה של ה-470, תחנה הכרחית בדרך. הזכייה של קליגר ובוסקילה ביוון כעבור חמש שנים, הוכיחה כי נעשית עבודה טובה עם צעירות המועדון.

יהודה מעיין: "הן היו צוות מוכשר אבל ההישג הזה נחת עלינו בהפתעה. בעקבות זאת ובעקבות ההופעה של שני וענת באולימפיאדה באו בנות נוספות לשייט. אני שמח שבייבי שבה לאמן אצלנו השנה. זו סגירת מעגל ואני בטוח כי היא תצמיח דור חדש ואיכותי. יש נחת גם בלראות את ורד כבעלת תפקיד בכיר במערכת האולימפית של ישראל".

אילן תשתש, המאמן שחתום על הזכייה, מוביל גם היום את נבחרת השייטות בהנהגת ההגאיות של הפועל תל אביב, גיל כהן ונויה ברעם, כל אחת מהן עם אשת צוות אחרת. תשתש: "ראינו שמשהו טוב מבשיל אבל לא חשבנו על זכייה באליפות עולם. הופתענו. כמו טיל שאתה יורה ולא יודע איפה ייפול. בייבי וורד ניצחו שם ביוון שייטות בנות 25 ובוגרות נוספות". אגב, שני בנים של תשתש, דניאל וטל, הם כבר מדליסטים עולמיים בדגמי הגלשנים לצעירים.

 תשתש משחזר את הדרמה בדרך לזהב: "באחד השיוטים, לקראת הצלע האחרונה, נפלה פתאום הרוח וכל הסירות נעצרו. פתאום הגיע משב קל של רוח מכוון אחר, בייבי וורד זיהו אותו, כיוונו מפרש וברחו ליתר. כך הן תפסו את ההובלה וכך למעשה הגיע הניצחון. לפני שיוטי היום האחרון, כשכבר הובלנו, היתה דחייה ביציאה למים כי שוב פסקה הרוח. ורד שיחקה בחוף שש-בש עם עם השופט הראשי בתחרות. לבסוף, כשהמתח כבר היה בשיא מרוב ציפייה, השיוט יצא לדרך והבנות עמדו בלחץ וניצחו".

ורד, שהגיעה להפועל תל אביב מזבולון בת ים, חזרה לעירה כגיבורה: "הייתי כמו נינט שחזרה לקריית גת אחרי הזכייה ב'כוכב נולד'. כל בוקר הכיתה קיבלה אותי במחיאות כפיים בבית הספר ושרו לי 'ורד אלופת עולם'. הייתי הולכת עם חברה לאכול פלאפל ברחוב והמוכר נתן לי מנה בחינם".

בייבי, שצמחה במשפחת השייט של הפועל תל אביב, כבת לאמא אילנה המאמנת ואילן המורה לחינוך ימי: "המועדון תרם לי המון. במיוחד אני זוכרת את המנהל דאז אברהם (צ'קל) פישר ז"ל, כדמות חשובה בסיפור. זהו מועדון שדואג לשייטים שלו גם אם הם לא מגיעים לאולימפיאדה, ודואג שיישארו גם לאחר מכן כמאמנים. יש קסם שמשאיר את האנשים איכשהו במערכת. כיום אני נהנית להעביר את הידע והמקצוענות אל הצעירים".

ורד: "רק כשאתה פורש מהשייט אתה מבין איזה ארגז כלים מלא קיבלת לחיים מהספורט הזה. יכולת קבלת החלטות בלחץ תוך כדי שיתוף פעולה, משמעת עצמית. את חדורת מטרה לעבוד קשה לקראת משהו, עבודה שיטתית, יכולת לקבל ביקורת, להיות גמיש ופתוח לשינויים, תקשורת בין אישית, היכרות עם סוגי אנשים מכל רחבי העולם".

מעיין: "גם היום אנחנו שמים דגש על אגף הנשים בהפועל תל אביב ומריצים שני צוותים של שייטות המתמודדות על מקום בטוקיו 2020. אלה הצוותים המובילים בישראל".

תמונות: שגיא טריפמן